Kontakta OSS

KONTAKT

Strömstad kommun

452 80 Strömstad
Växel 0526-190 00

Öppet 08:00 - 16:30
Lunch 12:00-13:00

Barn- och utbildning

Förvaltningskontoret
Klockaregatan 2

Öppet 08:00 - 16:30
Lunch 12.00-13:00

Grundskolan exp
0526‑192 34
grundskolan@stromstad.se

Gymnasiet exp
0526‑195 00
gymnasiet@stromstad.se

Förskola, fritidshem 0526‑193 99
forskolafritidshem@stromstad.se

Kulturskolan
0526‑192 94
kulturskolan@stromstad.se

Vuxenutbildningen 0526‑195 00
vuxenutbildningen@stromstad.se

Ställ en fråga

Lämna en synpunkt

Felanmälan

Ställ en fråga

Du är välkommen med alla sorters frågor om kommunen och den kommunala servicen






Lämna en synpunkt

Här kan du lämna synpunkter, förslag och klagomål, men också ge oss beröm. Din synpunkt registreras i kommunens diarium. Den blir då offentlig och kan läsas av alla.

Välj vilken typ av synpunkt du vill lämna * (obligatorisk)








Gymnasium

I Strömstad finns en gymnasieskola. Den drivs i kommunal regi.

Strömstad Gymnasium ligger i utkanten av centrala Strömstad, invid sjön Strömsvattnet. Skolan byggdes 1994 och är ljus och trivsam. Så gott som samtliga klassrum har utsikt över sjön.

I byggnaden finns även Vuxenutbildningen med Komvux samt undervisning i Svenska för invandrare (SFI).

> Läs mer på gymnasiets egna webbplats


Schema

> Se gymnasiets schema Länk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster.

 

Lärplattform

På gymnasiet används Vklass som lärplattform och kommunikation mellan elever och lärare.

Till Vklass kan elever och personal logga in antingen med e-legitimation, eller med samma uppgifter som till dator och mail.

Kontakt

Postadress
Strömstads kommun Strömstad Gymnasium
452 80 Strömstad

Besöksadress Tångenvägen 2

Reception
Telefon 0526‑195 00
Fax 0526‑194 70
gymnasiet@stromstad.se

Verksamhetschef
Sara Arvenberg
sara.arvenberg@stromstad.se

Rektor
TK-NA + SA-HA-EK
Anna Säreborn Haugstöl
anna.sareborn.haugstol@stromstad.se

Rektor
IM-GLU-BA-EE
Louise Buhre
louise.buhre@stromstad.se

Administratör
Anna Herward
anna.herward@stromstad.se

Administratör/Receptionist
Besnik Obërtinca
Telefon 0526-195 00
besnik.obertinca@stromstad.se

Studie- och yrkesvägledare
Ola Steen
Telefon: 0526 195 50
ola.steen@stromstad.se

Telefontider Ola:
Måndag 13.00-14.00
Onsdag 08.30-09.30
Torsdag 08.30-09.30
Fredag 08.30-09.30

Specialpedagog
Linda Zäll
Telefon 072-141 72 55
linda.zall@stromstad.se

Skolsköterska
Maria Haglund
Telefon 0526-195 08
maria.haglund@stromstad.se

Tipsa EN VÄN

SENAST UPPDATERAD: , Cecilia Wikström Boman

SIDANSVARIG: Louise Buhre