Kontakta OSS

KONTAKT

Strömstad kommun

452 80 Strömstad
Växel 0526-190 00

Öppet 08:00 - 16:30
Lunch 12:00-13:00

Barn- och utbildning

Förvaltningskontoret
Klockaregatan 2

Öppet 08:00 - 16:30
Lunch 12.00-13:00

Grundskolan exp
0526‑192 34
grundskolan@stromstad.se

Gymnasiet exp
0526‑195 00
gymnasiet@stromstad.se

Förskola, fritidshem 0526‑193 99
forskolafritidshem@stromstad.se

Kulturskolan
0526‑192 94
kulturskolan@stromstad.se

Vuxenutbildningen 0526‑195 00
vuxenutbildningen@stromstad.se

Ställ en fråga

Lämna en synpunkt

Felanmälan

Ställ en fråga

Du är välkommen med alla sorters frågor om kommunen och den kommunala servicen






Lämna en synpunkt

Här kan du lämna synpunkter, förslag och klagomål, men också ge oss beröm. Din synpunkt registreras i kommunens diarium. Den blir då offentlig och kan läsas av alla.

Välj vilken typ av synpunkt du vill lämna * (obligatorisk)








Specialpedagoger i grundskola och gymnasium

Specialpedagoger i grundskola och gymnasium arbetar i olika rektorsområden, och finns ute på skolorna.

Specialpedagogen ingår i skolans elevhälsoteam (EHT) tillsammans med rektor, skolsköterska och skolkurator.

På skolan arbetar vi i nära samarbete med lärare och verkar för att alla elever ska känna sig trygga, samt utvecklas socialt och kunskapsmässigt på ett positivt sätt.

Vi samarbetar med andra verksamheter, bland annat:

  • Skollogoped
  • Skolpsykolog
  • Barn- och ungdomspsykiatrin (BUP)
  • Barn- och ungdomshabiliteringen

Välkommen att ta kontakt med oss.

Kontakt

Barn- och elevhälsa
452 37 Strömstad
Telefon vx 0526-190 00

Besöksadress
Brunnsgatan 2

Enhetschef
Torbjörn Brunström
0526-193 22
torbjorn.brunstrom@stromstad.se

Specialpedagog
Bojar
Karin Blad
Telefon: 072-588 71 91
karin.blad@stromstad.se

Specialpedagog
Gymnasiet
Linda Zäll
Telefon: 072-141 33 99
linda.zall@stromstad.se

Specialpedagog
Strömstierna
Kristina Sjöblom
Telefon: 072-203 09 86
kristina.sjoblom@stromstad.se

Specialpedagog
Mellegården, Rossö
Johanna Johander
Telefon: 072-529 61 64
johanna.johander@stromstad.se

Text

Tipsa EN VÄN

SENAST UPPDATERAD: , Maria Alfredsson

SIDANSVARIG: Torbjörn Brunström