MENY

LYSSNA

Kontakta OSS

KONTAKT

Strömstad kommun

452 80 Strömstad
Växel 0526-190 00

Öppet 08:00 - 16:30

Barn- och utbildning

Förvaltningskontoret
Klockaregatan 2

Öppet 08:00 - 16:30

Grundskolan exp 0526‑192 34
grundskolan.expeditionen@stromstad.se

Gymnasiet exp 0526‑195 00
gymnasiet@stromstad.se

Förskola, fritidshem 0526‑193 99
forskolafritidshem@stromstad.se

Kulturskolan 0526‑192 94
kulturskolan@stromstad.se

Vuxenutbildningen 0526‑195 03
vuxenutbildningen@stromstad.se

Ställ en fråga

Lämna en synpunkt

Felanmälan

Ställ en fråga

Du är välkommen med alla sorters frågor om kommunen och den kommunala servicen.
När din fråga kommit in tar vi reda på svaret och skickar det som e-post eller vanligt brev till dig.






Lämna en synpunkt

Här kan du lämna synpunkter, förslag och klagomål, men också ge oss beröm. Din synpunkt registreras i kommunens diarium. Den blir då offentlig och kan läsas av alla.

Välj vilken typ av synpunkt du vill lämna *
Multiple selection








felanmälan

Akut felanmälan

Vid en akut felanmälan ska du inte fylla i formuläret, utan ringa till oss. Vid en akut felanmälan ska du på kontorstid ringa 0526 - 190 00.




Vilket område rör din felanmälan? *
Multiple selection









Gymnasium

I Strömstad finns endast en gymnasieskola och den är kommunal.


Studentexamen

Onsdag den 10 juni. Studentutsläpp kl 15:00.


Strömstad Gymnasium ligger i utkanten av centrala Strömstad, invid sjön Strömsvattnet. Skolan byggdes 1994 och är ljus och trivsam. Så gott som samtliga klassrum har utsikt över sjön.

Skolan har nio nationella program samt det individuella programmet. Antalet elever just nu är ca 400.

I byggnaden finns även KomVux, samt undervisning i Svenska för invandrare (SFI).

Gymnasiets webbplatslänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Kontaktinformation

Rektor
Gunnar Axelsson
Telefon 0526-195 85
gunnar.axelsson@stromstad.se

Rektor
Heléne de Leeuw
Telefon 0526‑192 01
helene.deleeuw@stromstad.se

Administratör
Marie-Louise Pettersson
Telefon 0526-195 04
marie‑louise.pettersson@stromstad.se

Administratör
Ylva Axelsson
Telefon 0526-195 00
ylva.axelsson@stromstad.se

Studie- och yrkesvägledare
Stig Svanberg
Telefon 0526-195 10
stig.svanberg@stromstad.se

Externa länkar

Gymnasiets webbplats
www.stromstad.se/gymnasietlänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster

Hittar du vad du letar efter?

Tipsa EN VÄN

SENAST UPPDATERAD: 12-05-2015, Göran Boman

SIDANSVARIG: Gunnar Axelsson