HJÄLPTJÄNSTER

MENY

LYSSNA

Kontakta OSS

KONTAKT

Strömstad kommun
Norra Bergsgatan 23
452 80 Strömstad

Öppet 08:00-16:30

Växel 0526-190 00

Miljö- och byggförvaltningen

Norra Bergsgatan 23

Öppet 08:00-16:30

Reception 0526-196 90

Tekniska förvaltningen

Karlsgatan 51

Öppet 08:00-12:00 och 13:00-16:30

Växel 0526-190 00

tn@stromstad.se

Ställ en fråga

Lämna en synpunkt

Felanmälan

Ställ en fråga

Du är välkommen med alla sorters frågor om kommunen och den kommunala servicen. Vi ser till att du får svar. Om du tycker att svaret dröjer, hör av dig till mbn@stromstad.se eller ring oss på 0526-196 90.






Lämna en synpunkt

Här kan du lämna synpunkter, förslag och klagomål, men också ge oss beröm. Din synpunkt registreras i kommunens diarium. Den blir då offentlig och kan läsas av alla.

Välj vilken typ av synpunkt du vill lämna *
Multiple selection









Altaner och uteplatser

En altan kräver bygglov om den räknas som en tillbyggnad. Det är främst storlek, höjd och utförande som avgör om en altan är en tillbyggnad eller inte. Om altanen är högre än 1,2 meter över marken behöver den bygglov.

Det är främst storlek, höjd och utförande som avgör om en altan är en tillbyggnad eller inte. Om altanen är högre än 1,2 meter över marken behöver den bygglov.

KONTAKT

Kommuncenter
0526- 196 90
mbn@stromstad.se
Besök endast via bokningar

Besöksadress
Kommuncenter
Norra Bergsgatan 23

Plan- och byggchef
Elin Solvang
0526-194 77
elin.solvang@stromstad.se

Stadsarkitekt
Unni Liljegren
0526-196 29
unni.liljegren@stromstad.se

Verksamhetsledare
Ronny Andersson
0526-194 26
ronny.andersson@stromstad.se

Administration bygglov
Birgitta Lystad
0526-191 82
birgitta.lystad@stromstad.se

Gun Persson-Klink
0526-19 682
gun.persson-klink@stromstad.se

Ann Alfredsson 
0526-194 03
ann.alfredsson@stromstad.se

Bygglovshandläggare
Telefontid
08.30 — 09.30
(ej torsdagar)

Angela Sörensson
0526-194 62
angela.sorensson@stromstad.se

Peter Buse
0526-193 96
peter.buse@stromstad.se

Rickard Augustsson
0526-194 25
rickard.augustsson@stromstad.se

Marina Djakovic
0526-195 89
marina.djakovic@stromstad.se

Nawar Ali
0526-19 587
nawar.ali@stromstad.se

Rubrik

Text

Hittar du vad du letar efter?

Tipsa EN VÄN

My Page

SENAST UPPDATERAD: 2017-06-22, Josefin Wetterberg

SIDANSVARIG: Elin Solvang