Bli ung volontär på särskilda boendet Ankaret

Är du mellan 15-18 år och vill göra något meningsfullt? Som volontär på särskilda boendet Ankaret kan du bidra med glädje, gemenskap och värdefulla möten, samtidigt som du själv får nya erfarenheter och växer som person.
Varför behövs unga volontärer?
Att engagera unga som frivilliga på boenden skapar fina möten mellan generationer. Med enkla aktiviteter som samtal, högläsning eller spel kan du bidra till glädje och social gemenskap för de äldre. Som volontär får du också möjlighet att utvecklas som människa, knyta nya kontakter och göra en positiv skillnad i någons vardag.
Hur fungerar det?
Aktiviteterna på det särskilda boendet Ankaret kommer äga rum på torsdagar mellan 16.30-17.30. Volontärerna kommer delas upp i grupper och genomföra aktiviteter på boendet enligt ett rullande schema. För varje enskild volontär kommer det innebära varannan torsdag. Du behöver vara mellan 15-18 år. Det är första gången vi testar initiativet och välkomnar dina idéer! Tycker du om att spela kort, läsa högt, spela musik, måla naglar eller bara prata en stund? Ditt engagemang och dina intressen kan bli uppskattade inslag för de boende.
Så anmäler du dig
Välkommen att anmäla ditt intresse och ställa eventuella frågor till Sara Skärström via epost till sara.skarstrom@stromstad.se.
Små handlingar kan göra stor skillnad. Bli en del av vårt projekt och var med och skapa glädje och gemenskap på Ankaret!
Kontakt
Sara Skärström
sara.skarstrom@stromstad.se
Strömstads kommun
0526-190 00
kommun@stromstad.se
Tipsa EN VÄN
SENAST UPPDATERAD: , Olivia Filipsson
SIDANSVARIG: Sara Skärström