
Möt Olle och Natanael i Strömstads gästhamn!
När båtsäsongen drar igång på riktigt är det Olle och Natanael du möts av i gästhamnen. De ser till att våra besökande gäster får en trivsam vistelse.
– Det är ett kul sommarjobb där man får vara ute och träffa mycket människor från olika delar av världen, säger Olle.
Hittills i sommar har gästhamnen haft besök från över tio olika länder! Vanligast är Norge, Sverige och Danmark men vi har också välkomnat gäster från bland annat USA, Japan, Schweiz och Nya Zeeland.
Totalt finns det omkring 60 förbokningsbara platser men även många drop-in-platser vars tillgänglighet genererar en del frågor till hamnvärdarna. Olle och Natanael tipsar om att ringa om det dyker upp frågor:
– Ring oss gärna mellan 8.30–18.00! Vi har alltid telefonen med oss och kan svara direkt, säger Natanael.
– Vi hjälper gärna till att hitta bra platser till exempel om man reser med barn, fyller Olle i.
I sommar har det varit full fart i hamnen. Över 8800 gästnätter och 1600 dagbesökare har hittills registrerats. Tack Olle, Natanael och hela teamet i gästhamnen för att ni gör besöket till en fin upplevelse för alla som kommer hit med båt!
Välkomna till Strömstads gästhamn!
Mer om Strömstad gästhamn via stromstad.se/gasthamn.
Tipsa EN VÄN
SENAST UPPDATERAD: , Olivia Filipsson
SIDANSVARIG: