Miljö- och byggnämndens
ärendelista 2023-03-23
Miljö- och byggnämnden kallas till sammanträde
torsdag 2023-03-23 kl 08.30 i Kommunstyrelsens sessionssal, Stadshuset för behandling av följande ärenden:
1. Val av justerande
2. Anmälan om jäv
Aya Norvell
3. Ekonomiskt utfall – information
Aya Norvell och Lena Dahlin
4. Arbetsmiljörapport 2022 - beslut
Ola Persson
5. Tillsättning av namnberedning - beslut
Anna Wallblom
6. Kungbäck 1:42 - ansökan om förhandsbesked för nybyggnad av två enbostadshus – beslut
Peter Buse
7. Hällestrand 1:10 - ansökan om rivningslov för fritidshus och komplementbyggnad - beslut
8. Korpen 17 - ansökan om bygglov för fasadändring och inredning av ytterligare bostäder - beslut
9. Stare 1:111 - ansökan om bygglov för nybyggnad av fritidshus samt rivningslov – beslut
Ulf Hällstrand
10. Neanberg 1:16 – tillsyn – beslut
Alexander Strandberg
11. Ånneröd 2:37 - ansökan om bygglov för solceller - beslut
Kristian Seth
12. Kort rapport – miljö- och hälsoskyddsavdelningen – information
13. Tillsynsplan för miljöbalken 2023 - beslut
Fredrik Werling
14. Strand 1:29 - ansökan om strandskyddsdispens för tillbyggnad av bostadshus - beslut
Karin Alexandersson
15. Lommelands-Mörk 2:35 - ansökan om strandskyddsdispens för tillbyggnad - beslut
16. Medvik 1:44 - ansökan om strandskyddsdispens för enbostadshus - beslut
Ida Luther Wallin
17. Kort rapport – räddningstjänsten – information
18. Indexuppräkning sotningstaxa – information
19. Omfördelning av investeringsmedel - beslut
Elin Solvang
20. Kort rapport – plan- och byggavdelningen – information
21. Källvik 1:48 - ansökan om bygglov för nybyggnad av sjöbod - information
22. Nord-Koster 1:105 - ansökan om bygglov för nybyggnad av fritidshus - information
23. Motion om att undanröja planhinder för solceller från Miljöpartiet – beslut
24. Delegations- och anmälningsärenden - beslut
25. Övriga ärenden
Ola Persson | Ulla Hedlund |
ordförande | sekreterare |
Ledamöter | Ersättare | |
---|---|---|
| Angela Sörensson (M) | |
| Lars‐Åke Karlgren (V) | |
Anders Gustafsson (M) | Anna Qvicklund (V) | |
Lena Sundberg (S) |
| |
René Nielsen (S) |
| |
| Leif Andersson (S) | |
Sven Nilsson (SD) | Stefan Johansson (SD) | |
Lars Tysklind (L) | Paul Carlsson (L) | |
Richard Hermansson (C) | Curt Carlsson (C) |
Aya Norvell, förvaltningschef | 193 90 |
Cathrin Birath, controller | 192 03 |
Ulla Hedlund, sekreterare | 196 24 |
Ida Luther Wallin, räddningschef | 191 01 |
Elin Solvang, plan- och byggchef | 194 77 |
Anna Wallblom, miljöplanerare | 193 79 |
Ronny Andersson, verksamhetsansvarig, Byggenheten | 194 26 |
Peter Buse, bygglovshandläggare | 193 96 |
Ulf Hällstrand, bygglovshandläggare | 194 25 |
Alexander Strandberg, bygglovshandläggare | 195 96 |
Kristian Seth, miljö- och hälsoskyddschef | 191 30 |
Fredrik Werling, miljö- och hälsoskyddsinspektör | 193 49 |
Karin Alexandersson, miljö- och hälsoskyddsinspektör | 193 34 |
Ledamöter Ersättare
Morgan Gutke (C) Anne-Marie Klouda (C)
Sveza Daceva Filipeva (C) Stig Carlsson (C)
Tore Lomgård (C) Stig Johansson (FP)
Åke Sundemar (FP) Andreas Nikkinen (MP)
Bengt Bivrin (MP) Peter Nilsson (KD)
Mats Granberg (S) Merry Johansson (S)
Terry Bergqvist (S) Olle Westling (S)
Peter Sövig (S) Christoffer Andersson (M)
Siwert Hjalmarsson (M) Stellan Nilsson (V)
Tipsa EN VÄN
SENAST UPPDATERAD: , Ulla Hedlund
SIDANSVARIG: Aya Norvell