HJÄLPTJÄNSTER

MENY

Kontakta OSS

KONTAKT

Strömstad kommun
Norra Bergsgatan 23
452 80 Strömstad
Växel 0526-190 00

Öppetider

Måndag-fredag
Klockan 8.00-16.30.

Ställ en fråga

Lämna en synpunkt

Felanmälan

Ställ en fråga

Du är välkommen med alla sorters frågor om kommunen och den kommunala servicen. Vi ser till att du får svar. Om du tycker att svaret dröjer, hör av dig till kommun@stromstad.se eller ring oss på 0526-190 00.






Lämna en synpunkt

Här kan du lämna synpunkter, förslag och klagomål, men också ge oss beröm. Din synpunkt registreras i kommunens diarium. Den blir då offentlig och kan läsas av alla.

Välj vilken typ av synpunkt du vill lämna * (obligatorisk)









Miljö- och byggnämndens
ärendelista 2021-02-25

Miljö- och byggnämnden kallas till sammanträde
torsdag 2021-02-25 kl 08.30 i Kommunstyrelsens sessionssal, för behandling av följande ärenden:

Miljö- och byggnämndens ordförande vädjar till att endast ordinarie ledamöter och tjänstgörande ersättare inställer sig till sammanträdet för att minska risken för smittspridning av covid-19.

  1. Val av justerande

  2. Kort rapport från respektive avdelning och Folkhälsorådet

    Christer Nilsson

  3. Aktivitets- och Tillsynsplan Räddningstjänsten 2021

    Cathrin Birath

  4. Ekonomiskt utfall – information

    Carina Bohm

  5. Verksamhetsberättelse 2020

  6. Miljö- och byggförvaltningens verksamhetsplan 2021

    Marita Lindhav

  7. Aktivitetsplan för Administrativa avdelningen 2021

    Elin Solvang

  8. Aktivitetsplan för plan‐ och byggavdelningen 2021

  9. Tillsynsplan för plan- och byggavdelningen 2021

    Malin Fransson

  10. Del av Rossö 2:16 m fl - detaljplan

    Anna Wallblom

  11. Folkestad 1:2 - ansökan om förhandsbesked för nybyggnad av enbostadshus

    Peter Buse

  12. Linden 12, Linden 13 och Rönnen 8- ansökan om bygglov för nybyggnad av 3 stycken flerbostadshus och 1 miljöhus samt rivning av befintliga byggnader

  13. Öddö 2:156 - ansökan om bygglov för tillbyggnad av fritidshus (rivning av befintlig komplementbyggnad)

    Ulf Hällstrand

  14. Kile 1:87 - anmälan om komplementbyggnad (attefall)

  15. Stare 1:22 - ansökan om bygglov för nybyggnad av murar

  16. Strandsnäckan 15 – tillsyn

  17. Strandsnäckan 16 – tillsyn

  18. Strömstad 4:16 - ansökan om bygglov för servicebod till uteservering

    Magnus Hagelberg

  19. Rossö 2:216 - anmälan om komplementbostadshus (attefall 30)

    Christoffer Grimwade

  20. Bränneriängen 7 - ansökan om bygglov för fasadändring och nybyggnad av komprimator (container)

  21. Skogar 1:65 - ansökan om bygglov för uppställning av matvagn

  22. Stensoppen 8 - ansökan om bygglov för tillbyggnad av enbostadshus med uterum och bostadslägenhet samt rivning av befintligt garage

    Peter Andersen

  23. Vipan 14 – tillsyn

    Hans Bernholdsson

  24. Flåghult 1:14 – tillsyn

  25. Strand 1:80 - tillsyn

    Kristian Seth

  26. Kontrollplan för livsmedel 2020-2022

  27. Tillsynsplan för alkohol, tobak och receptfria läkemedel 2021-2023

  28. Tillsynsplan för miljöskydd, hälsoskydd och naturvård 2021

    Fredrik Werling

  29. Bodal 1:104 - ansökan om strandskyddsdispens för ersättningsbyggnad

  30. Korsnäs 1:78 - ansökan om strandskyddsdispens för brygga

  31. Rossö 1:59 - ansökan om strandskyddsdispens för växthus samt rivning och nybyggnad av befintligt bostadshus

    Karin Alexandersson

  32. Nord-Koster 1:59 - ansökan om tillstånd att borra efter vatten

    Madeleine Skoglund

  33. Hällesmörk 1:34 - ansökan om strandskyddsdispens för Attefallshus

  34. Delegations- och anmälningsärenden

  35. Övriga ärenden

Peter Sövig

Ulla Hedlund

ordförande

sekreterare

 

Ledamöter

Ersättare

Peter Sövig (S)

Bengt Simonsson Fröjd (S)

Lena Sundberg (S)

Leif Andersson (S)

Morgan Gutke (C)

Rikard Hermansson (C

Kerstin Karlsson (L)

Sture Fredriksson (L)

Bengt Bivrin (MP)

Mikael Johansson (MP)

Dag Wersén (M)

Lars-Erik Kristiansen (M)

Lars-Åke Karlgren (V)

Kerstin Eriksson (V)

Sven Nilsson (SD)

Niclas Andersson (SD)

Bjarni Össurarson (KD)

Stein Rukin (KD)


Telefonlista

Carina Bohm, tf förvaltningschef

193 90

Marita Lindhav, administrativ chef

192 45

Cathrin Birath, controller

192 03

Ulla Hedlund, sekreterare

196 24

Christer Nilsson, räddningschef

191 02

Kristian Seth, tf miljö- och hälsoskyddschef

191 30

Fredrik Werling, miljö- och hälsoskyddsinspektör

193 49

Madeleine Skoglund, miljö- och hälsoskyddsinspektör

193 59

Elin Solvang, plan- och byggchef

194 77

Malin Fransson, planeringsarkitekt

194 56

Anna Wallblom, miljöplanerare

193 79

Ronny Andersson, verksamhetsansvarig, Byggenheten

194 26

Peter Buse, bygglovshandläggare

193 96

Ulf Hällstrand, bygglovshandläggare

194 25

Magnus Hagelberg, bygglovshandläggare

193 65

Christoffer Grimwade, bygglovshandläggare

195 87

Peter Andersen, byggnadsinspektör

194 23

Hans Bernholdsson, byggnadsinspektör

190 68


MBN AU


Ledamöter   Ersättare
Morgan Gutke (C)  Anne-Marie Klouda (C)
Sveza Daceva Filipeva (C)  Stig Carlsson (C)
Tore Lomgård (C)  Stig Johansson (FP)
Åke Sundemar (FP)  Andreas Nikkinen (MP)
Bengt Bivrin (MP)  Peter Nilsson (KD)
Mats Granberg (S)  Merry Johansson (S)
Terry Bergqvist (S)  Olle Westling (S)
Peter Sövig (S)   Christoffer Andersson (M)
Siwert Hjalmarsson (M)   Stellan Nilsson (V)

Rubrik

Text

Tipsa EN VÄN

My Page

SENAST UPPDATERAD: , Ulla Hedlund

SIDANSVARIG: Maria Kvarnbäck