Miljö- och byggnämndens
ärendelista 2023-12-14
Miljö- och byggnämnden kallas till sammanträde
torsdag 2023-12-14 kl 08.30 i Kommunfullmäktiges sessionssal, Stadshuset för behandling av följande ärenden:
1. Val av justerande
2. Godkännande av föredragningslista
3. Anmälan om jäv
4. Kort rapport från Folkhälsorådet och Kommunala pensionärs- och funkisrådet – information
Malin Holm och Aya Norvell
5. Ekonomiskt utfall – information
6. Uppföljning internkontrollplan 2023 – beslut
7. Internkontrollplan 2024 – beslut
Ida Luther Wallin
8. Kort rapport – räddningstjänsten – information
9. Revidering av handlingsprogram – beslut
Ulf Hällstrand
10. Kebal 2:96 – tillsyn – beslut
11. Medvik 1:37 – tillsyn – beslut
12. Nord-Koster 1:105 - tillsyn attefall - beslut
13. Tärnan 2 – tillsyn – beslut
Ulf Hällstrand och Karolina Berggren
14. Ånneröd 2:26 – tillsyn – beslut
Peter Buse
15. Kile 1:113 - ansökan om bygglov för nybyggnad av enbostadshus – beslut
Linda Ljungqvist
16. Ånneröd 1:81 - ansökan om bygglov för nybyggnad av en- och tvåbostadshus - beslut
Christoffer Grimwade
17. Hjältsgård 6:1 - ansökan om marklov för ändring av marknivå (vändplan) - beslut
Peter Ring Andersen
18. Rossö 2:313 – tillsyn – beslut
Elin Solvang
19. Kort rapport – plan- och byggavdelningen – information
20. Undantag från kravet att tillgängliggöra särskilt värdefulla dataset avgiftsfritt - beslut
Felicia Zittorin
21. Stare 1:13 m fl - ändring av befintlig detaljplan - beslut
22. Del av Ånneröd 1:17, Ånneröd 2:20 och del av Mällby 1:17 m fl - ändring av befintlig detaljplan – beslut
Anna Wallblom
23. Medby 1:22 m fl (Kålvik) - detaljplan – information
Ann Alfredsson
24. Hålkedalen 1:7 - ändring av vägnamn - beslut
Kristian Seth
25. Kort rapport – miljö- och hälsoskyddsavdelningen – information
26. Revidering av miljö- och byggnämndens reglemente – beslut
27. Revidering av delegationsordning – beslut
Fredrik Werling
28. Brunnäs 1:3 - ansökan om strandskyddsdispens för komplementbyggnad - beslut
29. Korsnäs 2:106 - ansökan om strandskyddsdispens för om- och tillbyggnad – beslut
30. Styrsö 1:5 - ansökan om strandskyddsdispens för glampingtält – beslut
31. Öddö 1:44 - ansökan om strandskyddsdispens för renovering av sjöbod – beslut
Aya Norvell
32. Kort rapport – information
33. Taxa för intern granskning – beslut
34. Verksamhetsplan – beslut
35. Strömstads kommuns Miljöpris år 2023 - beslut
36. Kulturmiljödiplom år 2023 - beslut
37. Delegations- och anmälningsärenden
38. Övriga ärenden
Ola Persson | Ulla Hedlund |
ordförande | sekreterare |
Ledamöter
Ola Persson (M)
Bjarne Össurarson (KD)
Anders Gustafsson (M)
Lena Sundberg (S)
René Nilsen (S)
Per Olof Joelsson (S)
Sven Nilsson (SD)
Lars Tysklind (L)
Richard Hermansson (C)
Ersättare
Angela Sörensson (M)
Lars-Åke Karlgren (V)
Anna Qvicklund (V)
Olle Westling (S)
Emilda Rachmadani Yunita (S)
Leif Andersson (S)
Stefan Johansson (SD)
Paul Carlsson (L)
Curt Carlsson (C)
Aya Norvell, förvaltningschef | 193 90 |
Marita Lindhav, verksamhetsutvecklare | 192 45 |
Malin Holm, controller | 190 94 |
Ulla Hedlund, sekreterare | 196 24 |
Ida Luther Wallin, räddningschef | 191 01 |
Elin Solvang, plan- och byggchef | 194 77 |
Felicia Zittorin, planeringsarkitekt | 194 21 |
Anna Wallblom, miljöplanerare | 193 79 |
Ronny Andersson, verksamhetsansvarig, Byggenheten | 194 26 |
Karolina Berggren, kommunjurist | 190 74 |
Peter Buse, bygglovshandläggare | 193 96 |
Ulf Hällstrand, bygglovshandläggare | 194 25 |
Linda Ljungqvist, bygglovshandläggare | 193 98 |
Christoffer Grimwade, bygglovshandläggare | 195 87 |
Peter Ring Andersen, byggnadsinspektör | 194 23 |
Ann Alfredsson, administratör | 196 81 |
Kristian Seth, miljö- och hälsoskyddschef | 191 30 |
Fredrik Werling, miljö- och hälsoskyddsinspektör | 193 49 |
Ledamöter Ersättare
Morgan Gutke (C) Anne-Marie Klouda (C)
Sveza Daceva Filipeva (C) Stig Carlsson (C)
Tore Lomgård (C) Stig Johansson (FP)
Åke Sundemar (FP) Andreas Nikkinen (MP)
Bengt Bivrin (MP) Peter Nilsson (KD)
Mats Granberg (S) Merry Johansson (S)
Terry Bergqvist (S) Olle Westling (S)
Peter Sövig (S) Christoffer Andersson (M)
Siwert Hjalmarsson (M) Stellan Nilsson (V)
Tipsa EN VÄN
SENAST UPPDATERAD: , Ulla Hedlund
SIDANSVARIG: Aya Norvell