Miljö- och byggnämndens
ärendelista 2023-08-24
Miljö- och byggnämnden kallas till sammanträde
torsdag 2023-08-24 kl 08.30 i Kommunstyrelsens sessionssal, Stadshuset för behandling av följande ärenden:
1. Val av justerande
2. Godkännande av föredragningslista
3. Anmälan om jäv
4. Kort rapport från Folkhälsorådet och Kommunala pensionärs- och funkisrådet – information
Elin Solvang
5. Mällby 1:16 ‐ Mällbyhöjden, förstudie – information
6. Planprocessen - information
Ellen Andersson
7. Bjälveröd 1:4 - ansökan om förhandsbesked för nybyggnad av enbostadshus - beslut
8. Långegärde 1:46 - ansökan om förhandsbesked för nybyggnad av enbostadshus och komplementbyggnad – beslut
Ulf Hällstrand
9. Skepparen 9 – tillsyn - beslut
Alexander Strandberg
10. Stensoppen 8 - ansökan om bygglov för tillbyggnad av en- och två bostadshus - beslut
Kristian Seth
11. Kort rapport – miljö- och hälsoskyddsavdelningen – information
Fredrik Werling
12. Kile 2:42 - ansökan om strandskyddsdispens för tillbyggnad av bostadshus – beslut
13. Knarrevik 1:16 - ansökan om strandskyddsdispens för tillbyggnad av existerande fritidshus – beslut
14. Medvik 1:3 - ansökan om strandskyddsdispens för ersättningsbyggnad – beslut
15. Tjärnöbo 1:54 - ansökan om strandskyddsdispens för komplementbyggnader – beslut
16. Öddö 2:17 - ansökan om strandskyddsdispens för fritidshus – beslut
Ida Luther Wallin
17. Kort rapport – räddningstjänsten – information
Malin Holm
18. Ekonomiskt utfall – information
Aya Norvell
19. Mål och budget 2024-2026 – information
20. Remiss angående kommunernas klimatlöften 2024-2026 – beslut
21. Remiss gemensamma reglementsbestämmelser – beslut
22. VA Koster - information
23. Delegations- och anmälningsärenden
24. Övriga ärenden
Ola Persson | Ulla Hedlund |
ordförande | sekreterare |
Ledamöter | Ersättare | |
---|---|---|
| Angela Sörensson (M) | |
| Lars‐Åke Karlgren (V) | |
Anders Gustafsson (M) | Anna Qvicklund (V) | |
Lena Sundberg (S) |
| |
René Nielsen (S) |
| |
| Leif Andersson (S) | |
Sven Nilsson (SD) | Stefan Johansson (SD) | |
Lars Tysklind (L) | Paul Carlsson (L) | |
Richard Hermansson (C) | Curt Carlsson (C) |
Aya Norvell, förvaltningschef | 193 90 |
Marita Lindhav, verksamhetsutvecklare | 192 45 |
Malin Holm, controller | 190 94 |
Ulla Hedlund, sekreterare | 196 24 |
Ida Luther Wallin, räddningschef | 191 01 |
Elin Solvang, plan- och byggchef | 194 77 |
Ellen Andersson, planeringsarkitekt | 195 89 |
Ronny Andersson, verksamhetsansvarig, Byggenheten | 194 26 |
Ulf Hällstrand, bygglovshandläggare | 194 25 |
Alexander Strandberg, bygglovshandläggare | 195 96 |
Kristian Seth, miljö- och hälsoskyddschef | 191 30 |
Fredrik Werling, miljö- och hälsoskyddsinspektör | 193 49 |
Ledamöter Ersättare
Morgan Gutke (C) Anne-Marie Klouda (C)
Sveza Daceva Filipeva (C) Stig Carlsson (C)
Tore Lomgård (C) Stig Johansson (FP)
Åke Sundemar (FP) Andreas Nikkinen (MP)
Bengt Bivrin (MP) Peter Nilsson (KD)
Mats Granberg (S) Merry Johansson (S)
Terry Bergqvist (S) Olle Westling (S)
Peter Sövig (S) Christoffer Andersson (M)
Siwert Hjalmarsson (M) Stellan Nilsson (V)
Tipsa EN VÄN
SENAST UPPDATERAD: , Ulla Hedlund
SIDANSVARIG: Aya Norvell