Miljö- och byggnämndens
ärendelista 2023-06-20
Miljö- och byggnämnden kallas till sammanträde
tisdag 2023-06-20 kl 08.30 i Kommunfullmäktiges sessionssal, Stadshuset för behandling av följande ärenden:
1. Val av justerande
2. Godkännande av föredragningslista
3. Anmälan om jäv
4. Kort rapport från Folkhälsorådet och Kommunala pensionärs- och funkisrådet – information
Fredrik Werling
5. Luft i Väst - information
6. Rossö 1:43 - Massor, byggnation, med mera inom strandskyddat område – beslut
Karin Alexandersson
7. Strömstad 4:16 - Strömstads segelsällskap, ansökan om strandskyddsdispens för altan - beslut
Kristian Seth
8. Kort rapport – miljö- och hälsoskyddsavdelningen – information
Elin Solvang
9. Kort rapport – plan- och byggavdelningen - information
10. Planprocessen - information
11. Del av Strömstad 3:16 m. fl.- detaljplan (nytt polishus) - information
Felicia Zittorin
12. Fjällskivlingen 2 (seniorbostäder Röd) - detaljplan – information
Peter Buse
13. Nord-Koster 1:105 - ansökan om bygglov för nybyggnad av fritidshus - beslut
Ulf Hällstrand
14. Nord-Koster 1:105 – tillsyn – yttrande till mark- och miljödomstolen – beslut
15. Kebal 1:60 – tillsyn - beslut
16. Linden 8 - tillsyn - beslut
17. Rönnen 2 – tillsyn – beslut
Alexander Strandberg och Patrik Adamczyk
18. Hattmakareplatsen 8 - ansökan om bygglov för solceller – beslut
19. Hattmakareplatsen 9 - ansökan om bygglov för solceller – beslut
20. Rossö 3:113 - ansökan om bygglov för tillbyggnad av fritidshus – beslut
Ida Luther Wallin
21. Kort rapport – räddningstjänsten – information
Aya Norvell
22. Utredning – räddningstjänsten – beslut
23. Kommunikationsstrategi - information
24. Hantering av ärenden under sommaren – beslut
Aya Norvell och Malin Holm
25. Ekonomiskt utfall – information
26. Delegations- och anmälningsärenden
27. Övriga ärenden
Ola Persson | Ulla Hedlund |
ordförande | sekreterare |
Ledamöter | Ersättare | |
---|---|---|
| Angela Sörensson (M) | |
| Lars‐Åke Karlgren (V) | |
Anders Gustafsson (M) | Anna Qvicklund (V) | |
Lena Sundberg (S) |
| |
René Nielsen (S) |
| |
| Leif Andersson (S) | |
Sven Nilsson (SD) | Stefan Johansson (SD) | |
Lars Tysklind (L) | Paul Carlsson (L) | |
Richard Hermansson (C) | Curt Carlsson (C) |
Aya Norvell, förvaltningschef | 193 90 |
Malin Holm, controller | 190 94 |
Ulla Hedlund, sekreterare | 196 24 |
Ida Luther Wallin, räddningschef | 191 01 |
Elin Solvang, plan- och byggchef | 194 77 |
Felicia Zittorin, planeringsarkitekt | 194 21 |
Ronny Andersson, verksamhetsansvarig, Byggenheten | 194 26 |
Peter Buse, bygglovshandläggare | 194 25 |
Ulf Hällstrand, bygglovshandläggare | 194 25 |
Alexander Strandberg, bygglovshandläggare | 195 96 |
Patrik Adamczyk, bygglovshandläggare | 195 53 |
Kristian Seth, miljö- och hälsoskyddschef | 191 30 |
Fredrik Werling, miljö- och hälsoskyddsinspektör | 193 49 |
Karin Alexandersson, miljö- och hälsoskyddsinspektör | 193 34 |
Ledamöter Ersättare
Morgan Gutke (C) Anne-Marie Klouda (C)
Sveza Daceva Filipeva (C) Stig Carlsson (C)
Tore Lomgård (C) Stig Johansson (FP)
Åke Sundemar (FP) Andreas Nikkinen (MP)
Bengt Bivrin (MP) Peter Nilsson (KD)
Mats Granberg (S) Merry Johansson (S)
Terry Bergqvist (S) Olle Westling (S)
Peter Sövig (S) Christoffer Andersson (M)
Siwert Hjalmarsson (M) Stellan Nilsson (V)
Tipsa EN VÄN
SENAST UPPDATERAD: , Ulla Hedlund
SIDANSVARIG: Aya Norvell