Strömstad Gymnasium
Skriv ut
Observera att dessa sidor gäller de som startade gymnasiet fram till och med hösten 2010.

SP - Samhällsvetenskapsprogrammet


- "gamla" gymnasiet

Samhällsvetenskapsprogrammet vänder sig till dig som vill veta mer om hur människor och samhällen utvecklas.

Människors liv, levnadsvillkor och samhällen studeras genom ett historiskt och internationellt synsätt.

Samhällsvetenskapsprogrammet förbereder främst för vidare studier. Det finns fyra nationella inriktningar:

  • Samhällsvetenskap
  • Ekonomi
  • Kultur
  • Språk

På den ekonomiska inriktningen kan du välja

  • Diplomerad gymnasieekonom
Våra tyska gäster från Comeniusprojektet

Våra tyska gäster från Comeniusprojektet

Möjliga karriärer

  

  • Jurist
  • Ekonomyrken
  • Grundskolelärare
  • Tolk
  • Marknadsförare
  • Inköpare
  • Domare
  • Kronofogde
  • Revisor
  • Personaltjänsteman
  • Arkeolog
  • Informatör
  • Polis
  • Psykolog
  • Samhällsplanerare
  • Producent
  • Skådespelare
  • Danspedagog
  • Fritidspedagog

Inriktning


Samhällsvetenskap

Vill du ha en bra grund att stå på inför framtiden? Vill du vara med och påverka och engagera dig i samhällsfrågor? Då är inriktningen samhällsvetenskap något för dig.

Det är samhälle som ordnar debatter och annat kul i aulan. När politiker eller organisationer är här och informerar eller debatterar så är det oftast eleverna som ligger bakom.

På samhällsprogrammet är du som elev med och formar arbetssättet, du läser inte bara om demokrati, utan praktiserar det också. Engagemang, inflytande och ansvar är några av nyckelorden.

På SP upptäcker eleverna nya världar... Allt från konst och filosofi via renodlade ekonomiska begrepp till geologi.

På samhällsinriktningen lär eleverna sig om olika människors livsvillkor vilket ofta resulterar i att eleverna vill förändra dessa människors livssituation. I åk 3 ges tillfälle att under ett år arbeta med en samhällsfråga och det händer nästan varje år att några elever arbetar med frågor som behandlar människors utsatthet.

Detta arbete resulterar ibland i insamlingsgalor (t ex för barnhem i Bolivia eller för hiv-smittade i Afrika). Ibland blir det utställningar vars material har samlats in på plats (t ex från Nepal) och ibland blir det en film (som t ex visar barnhemssituationen i Thailand).

På SP ägnas en del av studierna åt olika former av grupp-/pararbete. Eleverna ges möjlighet att tillsammans försöka komma fram till lösningar på problem. I dessa samtal utbyts tankar/åsikter/idéer etc. som berikar alla inblandade och eleverna lär sig av varandra och tillsammans!

Inriktning


Kultur

Kulturinriktningen är någonting för dig som är intresserad av någon av de sex konstarterna: arkitektur, litteratur, måleri, skulptur, musik och dans.

På kulturinriktning får man ett nytt perspektiv på historien jämfört med traditionella historielektioner. Det är den mänskliga traditionen som står i centrum. Inriktningen har ett historiskt perspektiv på konstarternas utveckling och lyfter fram idéernas, konstarternas och konstutövarnas villkor och roll i samhället sett över tid. Inriktningen betonar också sambanden mellan idéer och konst ur ett historiskt perspektiv. Det ingår också att läsa om nutida konstuttryck på kulturinriktningen.

Undervisningen består till stor del av upplevelser, analyser och diskussioner bland annat ingår kurser som Kultur- och idéhistoria, Kulturhistorisk fördjupning och Filmkunskap.Teoretiska kunskaper varvas med praktiska övningar, t ex genom att skapa konst med hjälp av digitalkamera och dator.

Nutida konst


På kursen Nutida konst åker gruppen iväg till Oslo där minst två museer besöks allt beroende på tid till förfogande. Dock ingår alltid besök på Astrup Fearnley Museet for moderne kunst och Museet för samtidskonst där eleverna, med hjälp av guider, leds in i den moderna konstens värld och vi fascineras och/eller förfasas...

Under de två åren som eleverna läser inriktningen är målet att komma iväg till Göteborg vid två tillfällen. En gång i åk 2 då Konstmuseet besöks som avslutning på kursen Kultur- och idéhistoria. I åk 3 åker gruppen till Göteborg för att studera Göteborgsarkitekturen i kursen Staden och framtiden. I möjligaste mån försöker gruppen också besöka lokala utställningar under åren.

Inriktning


Språk

Språkinriktningen är till för dig som vill studera språk. Här studerar du tre eller fyra främmande språk så som franska, spanska och tyska.

Förutom moderna språk läser du latin med allmän språkkunskap, som ger dig djupare insikter i språkens grunder.

Nyckel till framtiden


"Att kunna språk är en nyckel till framtiden", brukar våra språkelever konstatera.

Resa i världen


Vill du kunna resa runt i världen, prata med människor på deras språk och förstå traditioner och historia? Ja, då är detta inriktningen för dig. Ibland arrangeras resor till bland annat Spanien och Tyskland.
Toleransresa till Polen - en resa i Förintelsens spår.

Toleransresa till Polen - en resa i Förintelsens spår.

Inriktning


Ekonomi

Inriktningen Ekonomi är till för dig som är intresserad av hur företag drivs och vill skaffa dig grundläggande kunskaper i ekonomi. Tyngdpunkten ligger på företagsekonomi, men du får också läsa lite juridik.

Här får du kunskaper om hur man startar företag, marknadsföring, bokföring och bokslut, lagstiftning mm.

Om du går denna inriktning kan du också välja att utbilda dig till Diplomerad gymnasieekonom

Detta alternativ ger dig en mer djupgående ekonomutbildning. Utbildningen utgår från ett verklighetsbaserat lärande där du får möjlighet att sätta samman det du lär dig i skolan med hur det fungerar i verkligheten.

Vi vänder oss till dig som är intresserad av ekonomi och ser gymnasieutbildningen som ett stort steg på vägen mot ett framtida yrke. Nu har du möjlighet att välja en utbildning som gör dig attraktiv på arbetsmarknaden samtidigt som du blir väl förberedd för högskolestudier i framtiden.

Ambitionen är att ge dig som vill bli Diplomerad Gymnasieekonom den bästa möjliga ekonomiutbildningen på gymnasienivå.

Att du är en Diplomerad Gymnasieekonom visar att du har de kunskaper som arbetsliv och högskola kräver. De krav som ställs för att använda titeln Diplomerad Gymnasieekonom har utarbetats i samarbete med gymnasieskolor, högskolor, universitet samt representanter för arbetsgivare och har därför ett brett stöd.

Ung Företagsamhet


(UF)

Starta eget företag. På Strömstad Gymnasium har du möjlighet att prova på att vara företagare under ett år.

Du får tillsammans med några kamrater starta ett företag, driva det under ett år och sedan avveckla det. Ni bestämmer själva vad ni ska göra (affärsidé).

För närvarande arbetar vi med Ung Företagsamhet på SP:s ekonomiska inriktning, HP och TE.

Tävling om bästa företag


Under UF-året kan du dessutom vara med och tävla mot andra UF-företag. På Fyrbodalsregionens mässa utses regionens bästa UF-företag.

Dessutom kan man vinna pris om man har t.ex. en bra vara, en bra tjänst eller en bra mässmonter. Vinnarna får sedan åka till Stockholm och delta i den nationella mässan.

Regionvinnare från Strömstad Gymnasium


Läsåret 06-07 hette regionens bästa UF-företag Chocolat UF och kom från Strömstad Gymnasium. Det drevs av elever som gick i klass 3 SPEI.

Se film om Samhällsvetenskapsprogrammet!

  

Klicka på bilden för att se en film om SP

Klicka på bilden för att se en film om SP

Kurser på Samhällsvetenskapsprogrammet

  

Kurser på Samhällsvetenskapsprogrammet

SP

2500 p

Gemensamt för alla på gymnasiet

1150 p

Kärnämnen 750 p
Projektarbete 100 p
Individuellt val 300 p
   

Karaktärsämnen SP

800 p

Engelska B 100 p
Matematik B 50 p
Historia A 100 p
Naturkunskap B 100 p
Muntlig och skriftlig kommunikation 50 p
Moderna språk 200 p
Geografi A 100 p
Psykologi A 50 p
Filosofi A 50 p
   

Inriktning ekonomi (ej DGE)

550 p

Företagsekonomi A 50 p
Företagsekonomi B 150 p
Internationell ekonomi 50 p
Rättskunskap 50 p
Information och layout A 50 p
Av nedanstående kurser väljs 200 p  
Administration A 50 p
Marknadsföring 100 p
Redovisning och beskattning 100 p
Småföretagande B 100 p
Turism - natur, kultur, miljö 100 p
   

Inriktning ekonomi (DGE)

600 p

Företagsekonomi A 50 p
Företagsekonomi B 150 p
Internationell ekonomi 50 p
Rättskunskap 50 p
Information och layout A 50 p
Administration A (väljs som utökad kurs) 50 p
Marknadsföring 100 p
Redovisning och beskattning 100 p
   

Inriktning kultur

550 p

Historia B 100 p
Kultur- och idéhistoria 100 p
Staden och framtiden 100 p
Religionskunskap B 50 p
Litteratur och litteraturvetenskap 50 p
Filmkunskap 50 p
Kulturhistorisk fördjupning 50 p
Nutida konst 50 p
   

Inriktning samhällsvetenskap

550 p

Historia B 100 p
Religionskunskap B 50 p
Samhällskunskap B 100 p
Av nedanstående kurser väljs 300 p  
Samhällskunskap C 100 p
Geografi B 50 p
Internationella relationer 50 p
Människan socialt och kulturellt 100 p
Staden och framtiden 100 p
   

Inriktning språk

550 p

Latin med allmän språkkunskap A+B 200 p
Moderna språk 200 p
Religionskunskap B 50 p
Historia B 100 p

Tidigare elever berättar...


Camilla Läckberg, författare


  


Trivdes jättebra


Jag trivdes jättebra på gymnasiet i Strömstad! Trots att jag senare i livet sadlade om till en helt annan karriär har jag fortfarande stor glädje av den ekonomutbildning som jag lade grunden till vid gymnasiet i Strömstad.

Gedigen bas


Jag fick en gedigen bas och en grundläggande kunskap om ekonomi och affärskunskap och jag vilar även i min nuvarande yrkesutövning tungt mot den grunden.

/ Camilla Läckberg

Camilla Läckberg

Camilla Läckberg

Tidigare elever berättar...


Hanna Berheim

Jag hade alltid haft lätt för mig i skolan, men hade ändå inte tyckt att det var särskilt roligt.

Inför gymnasiet var jag nära att gå Konst & form för att göra något kreativt, men valde till sist Samhällsprogrammet för att ha alla dörrar öppna.

Det var helt rätt val!

På Strömstad gymnasium fick jag plötsligt utmaningar och blev nyfiken igen. Vi gick mycket mer på djupet i alla ämnen och nu var det helt okej att diskutera och opponera sig mot läraren - det var till och med meningen!

Vi hade många bra lärare som stimulerade till debatter och rollspel. Vi letade fakta i tidningar, på nätet och i böcker. Vi besökte tingsrätten och slog i lagböcker. Nu ville jag lära mig mer om världen.

Och lära mig påverka den! Efter studenten startade jag och några kompisar Radio Prime, vars första studio låg på gymnasiet.

Men jag var så inställd på att ge mig av och se lite av världen att jag ändå packade väskan för att flytta till Österrike ett år. Sedan dess har det blivit många fler utlandsvistelser.

Att sedan plugga vidare kändes självklart. Jag trodde att det skulle bli juridik, men började med några strökurser på universitetet för att känna efter.

Då kom jag fram till att det nog var en blandning av statsvetenskap, juridik, ekonomi och statistik som skulle passa mig bäst. Det blev några års studier och en så kallad pol mag-examen.

Vid sidan av det läste jag internationella relationer och språk. Jag passade också på att göra en utbytestermin i Schweiz och examensuppsatsen i Malawi i södra Afrika.

Tiden på universitetet var som gymnasiet - fast ännu roligare. Förutom att studierna var jätteintressanta hade jag nu egen lägenhet, bodde i en större stad. Det är nu fem år sedan jag lämnade universitetet.

Sedan dess har jag jobbat på Utrikesdepartementet, med internationella företag och mänskliga rättigheter, och på International IDEA, som är en mellanstatlig organisation, med forskningsprojekt om demokratiska val.

Nu jobbar jag inte med internationell politik, men väl med politik, på Jusek, som är ett akademikerförbund för jurister, civilekonomer, systemvetare, personalvetare och samhällsvetare.

Min uppgift är att påverka utbildnings- och arbetsmarknadspolitiken genom att påverka opinionen och lobba på politiker, till exempel genom att göra undersökningar och skriva remissvar på utredningar och debattartiklar.

Jag drivs fortfarande av lusten som väcktes på Strömstad gymnasium - att försöka göra världen lite bättre.

/ Hanna Berheim

Hanna Berheim

Hanna Berheim

www.stromstad.se/gymnasium
Besöksadress
Tångenvägen 2
452 80 Strömstad
» Karta på hitta.selänk till annan webbplats, öppnas i nytt fönster
Kontakta oss
Telefon: 0526-195 00
Fax: 0526-194 70
E-post: gymnasium@stromstad.se