Ronnie Brorsson har ordet - nr 3 2010

Nu har ny motorväg släpps på inför sommaren vid utfarten av Skee. Det medförde visserligen sex veckor med intensiv trafik in i Strömstad men det var det värt. Nu blev vi av med de olycksdrabbade sträckan inför sommartrafiken och som inte annars hade blivit åtgärdat före 2012. Arbetet med finansieringen av järnväg Strömstad - Skee löper på och förslaget till regionen är nu att förskottera 60 milj. Vi avvaktar fortsatt beslut som tas i juni. Till sommaren har vi invigningen av motorvägen mellan Skee (Bastekärr) till Resökrysset att se fram emot. En sträcka på cirka 13 km kommer öppnas den 5 juli 2010 och vi är glada för varje ny kilometer motorväg. Ytterligare en pusselbit läggs på plats. Tyvärr blev detaljplanen för Oslovägen överklagad vilket medför förseningar för alla inblandade och andra som tålmodigt väntar på en utveckling av området. Utseendet på Oslovägens affärsområde är idag inget att vara stolt över vare sig för affärsidkarna eller Strömstads invånare. Vi hoppas på en lösning och ett igångsättande av arbetet så snart som möjligt.
Jag var inbjuden av Haldens ordförande till att deltaga i 17:e maj tåget. Det var en upplevelse med massor av glada människor, jättetrevligt. Jag kände mig verkligen välkommen och är glad för att jag fick vara en del av tåget. Tack Per-Kristian.
Under juni månad får jag vid olika tillfällen besök av Bohusbänken, det vill säga de socialdemokrater från Bohuslän som sitter i riksdagen. Andra besök under juni månad är nya ordföranden i regionen Gert-Inge Andersson samt Västtrafiks ordförande Leif Blomqvist. Det är viktigt för mig att dra uppmärksamhet till vårt område då jag många gånger upplever att man från andra områden har svårt att förstå vad som pågår här uppe i norra Bohuslän. Vid dessa besök kommer jag självklart att ta upp väg- och järnvägsfrågorna, speciellt Bohusbanan. Ett framtida resecentrum vid Torskholmen är en sak jag kommer att prata med Leif Blomqvist om. Sjukvårdsfrågorna är ju alltid aktuellt och kommer så klart att vara ett ämne med Gert-Inge Andersson.
Vad som är trevligt är att de också är mycket intresserade av att komma hit. Vi kommer att göra en rundresa i kommunen för att de skall få en bättre kunskap om vår kommun och vad som är på gång. Det är också väldigt viktigt för Strömstad att vi har dessa externa kontakter då kommunen inte själv bestämmer allt även om många människor tror det.
Nu är byggstarten av Mällbydalen i gång. Redan från början ansåg jag detta kommer att bli ett jättefint område. Detta kommer att bli ett mycket stadsnära bostadsområde där det i framtiden blir gång- och cykelväg runt berget och ner till vägen som går till SPA hotellet. Nära till Bojarskolan och centrum. En framtida bro över Bojarkilen innebär att området ligger på promenadavstånd till centrum.
Under juni månad påbörjas också ytterligare 18 lägenheter vid Tångenområdet.
Äntligen har byggandet av 62 lägenheter nedanför Stadshuset kommit igång. Rivning av den gamla fastigheten pågår. Detta är ett stort och omfattande bygge och tar sin tid men skönt att det nu har startats.
Skateboardbana är en fråga det pratats om ett tag och jag har blivit uppvaktad några gånger av ungdomarna. Kommunen skall försöka skapa en ny skateboardbana men platsen är ännu inte bestämd. Vi hoppas det är klart före semestern vilket välkomnas av många ungdomar.
MvhRonnie Brorssonkommunalråd