
Förvaltningschef Lars Strandlund
Tekniska förvaltningen arbetar aktivt med samhällsplanering. Det kan till exempel handla om övergripande frågor kring stadsplanering och markexploatering, men också mer konkreta saker som ombyggnad av Strömstads centrum och utbyggnad av E6 till motorväg.Vi är en liten men effektiv organisation med korta kontaktvägar där alla känner varandra väl.
Vår administrativa avdelning sköter förvaltnigens ekonomi, ärendehantering, kundservice mm.
En beredskapsstyrka finns året runt för att säkra driften av vatten- och reningsverk, pumpstationer, ledningsnät, fjärrvärmeverk samt för vinterväghållning
Det sammanlagda värdet av kommunens VA-anläggningar motsvarar ca ½ miljard kronor.
Förvaltningen har ett brett samarbete med konsulter, till exempel för planering och dimensionering av VA-nät ovh infrastruktur som gator, gång- och cykelvägar, och vi anlitar den expertis vi behöver i samband med olika projekt. Ett exempel är förslaget till lösning av vattenfrågan på Koster.