Beatebergsgården ligger i Skee ca 1 mil från Strömstad inbäddat i härlig grönska med utsikt över samhället. Närheten till naturen och den friska luften gör att Du kan uppleva årets alla skiftningar sommar som vinter, vår som höst. Boendet är anpassat för alla grupper av äldre, oavsett vårdbehov. Här finns personal som ger Dig all den omvårdnad och service som Du behöver dagligen. Förutom den ordinarie personalen som består av sjuksköterskor, undersköterskor, vårdbiträden, ekonomipersonal samt enhetschef har Du även tillgång till sjukgymnast och arbetsterapeut. Läkare kommer på besök 1 gång/vecka.
Lägenheternas utrustning och inredning
Varje lägenhet är omöblerad med uttag för TV och telefon. Köket är utrustat med ett mindre så kallat trinettkök (diskbänk, kylskåp samt 2 kokplattor) där Du själv kan sköta Din egen matlagning. Lägenheterna kan också utrustas med "trygghetslarm" som är kopplad till telefonen. Toaletterna är handikapputrustade för att man enkelt skall kunna ta sig in och ut med rullstol. Sammanlagt har vi 56 lägenheter varav 40 lägenheter är på ett rum och kök och 13 på två rum och kök, varav tre stycken ligger på bottenplanet.
Trivsel och gemenskap
I anslutning till lägenheterna finns gemensamma dagrum där man kan träffas och se på TV över en kopp kaffe eller bara sitta och småprata en stund. I vår matsal har vi även underhållning med musik och kaffebjudningar och ibland även föreläsningar som är mycket uppskattade. I hobby- och terapilokalen som är öppen dagligen finns alltid någon aktivitet för den som så vill t ex gymnastik, bildvisning, andakt samt olika typer av cirklar. När sommaren och värmen kommer finns det många små uteplatser där Du kan sitta och njuta av våra blommor eller ta en promenad i vår vackra omgivning.
Avlastningsrum
Här finns två avlastningsrum. Dessa riktar sig till äldre som vårdas i sitt ordinära boende av anhörig och som mer eller mindre kontinuerligt behöver avlastning, antingen på grund av att den anhörige behöver ledigt eller att personen själv behöver t.ex. extra fysisk träning. I avlastningsrummen kan även personer som vistats på sjukhus vid behov få eftervård.