Namnen på hemmanen Rossö, Rundö Långö liksom de intilliggande Älgö och Rävö vittnar om att hemmanen tillkom på öar i landkapet. Rossö anges tidigt som tre enheter medan Långö och Rundö som en vardera. Skiftena under 1800-talet liksom den fortsatta hemmansklyvningen splittrade i de flesta fall de tidigare så täta byarna, men på Rundö finns den samlade bebyggelsen på bytomten, med namnet "Framme", bevarad. Utmed "Liden" på Rossö kom skiftena att skapa vad som närmast kan liknas vid en radby med gårdarna belägna på rad utmed sydsluttningen i norr och deras åkrar i det flacka landskapet nedanför. Under senare delen av 1800-talet förskjuts tyngdpunkten i bebyggelsen mot strandområdena som ett resultat av att de kustanknutna näringarna nu kom att spela en allt större roll. Förutom sillfiske kom hummerfisket att ha stor betydelse och Långesand var tillsammans med Smögen på 1920-talet navet i västkustens hummerhandel. Så sent som in på 1990-talet var hummersumparna ett karaktäristiskt
inslag utmed Rossösundet mellan Rossö och Rundö. Båtbyggartraditionen var tidigare också stark här, detta var tillsammans med framförallt Orust de stora båtbyggartrakterna i landskapet.
Turismen fick ett visst genomslag redan under 1900-talets första decennier och pensionatet beläget centralt i området, med sin karaktäristiska utformning såsom ett stort fyrfrontshus med stora glasade verandor, är alltjämt ett minne från denna tid. Rossö har under senare decennier varit eftertraktade som sommarviste, och här finner man nu ganska mycket sommarstugor i landskapet. Huvudsakligen ligger dock dessa utanför den uttagna kulturmiljön.
På Råssö och Rundö finns idag ett mycket välbevarat kulturlandskap liksom en väl bibehållen bebyggelsemiljö. Miljön är mångfasetterad och speglar såväl kustjordbruk som fiske genom dess lämningar. Man skall därför se denna miljö såväl representerande sin egen unika historia, som det bäst bevarade området inom Strömstads mer kustnära skärgård.
Motivering: Kust- och skärgårdsmiljö präglad av jordbruk kombinerat med fiske där bebyggelsemiljön, trots bysplittring, har en tät karaktär till följd av ett stort antal hemmansklyvningar och en ökad satsning på fisket under 1800-talets senare hälft.
Innehåll: Skärgårdslandskap med mindre öppna och tidigare odlade partier. "Liden" på Rossö samt "Framme" på Rundö som välbevarade byar i jordbrukslandskap, spridda utflyttargårdar samt mer fiskeanknuten bostadsbebyggelse Utmed sundet friliggande magasin, bodar för hummer- och makrillfiske, bryggor och träbåtsvarv. Kran för hummersumpar på en mindre ö mellan Långesand och Rundö.
Kulturmiljömål: Ett bibehållet brukat mångfacetterat kustland-skap, välbevarad bebyggelse såväl vad gäller bebyggelsebilden som helhet, som vad gäller enskilda byggnader, bostadshus, ladugårdar såväl som sjöbodar och magasin.
Tillgänglighet, information, vård: Hembygdsmuseum i form av en äldre sjöbod vid Killingholmen på Rossö. En informationskylt finns uppsatt vid Långesand. Rossö Hembygdsflörening har givit ut en karta som anger äldre platsnamn. Vass- samt slyröjning av vissa delar.
Åtgärdsbehov/Rekommendationer: Säkerställande genom detaljplan(-er), alternativt områdesbestämmelser för bebyggelse och landskap men också för vattenområdet. Generell restriktivitet mot förändringar som berör områdets centrala del. Vid eventuella större förändringsanspråk skall dessa vägas mot värdet i kulturmiljön i en Miljökonsekvensbeskrivning.
Nuvarande skydd: Område av riksintresse för kulturmiljövården.
Att läsa mera:
