MENY

LYSSNA

Kontakta OSS

KONTAKT

Strömstad kommun

452 80 Strömstad
Växel 0526-190 00

Öppet 08:00 - 16:30

Barn- och utbildning

Förvaltningskontoret
Klockaregatan 2

Öppet 08:00 - 16:30

Grundskolan exp 0526‑192 34
grundskolan.expeditionen@stromstad.se

Gymnasiet exp 0526‑195 00
gymnasiet@stromstad.se

Förskola, fritidshem 0526‑193 99
forskolafritidshem@stromstad.se

Kulturskolan 0526‑192 94
kulturskolan@stromstad.se

Vuxenutbildningen 0526‑195 03
vuxenutbildningen@stromstad.se

Ställ en fråga

Lämna en synpunkt

Felanmälan

Ställ en fråga

Du är välkommen med alla sorters frågor om kommunen och den kommunala servicen.
När din fråga kommit in tar vi reda på svaret och skickar det som e-post eller vanligt brev till dig.






Lämna en synpunkt

Här kan du lämna synpunkter, förslag och klagomål, men också ge oss beröm. Din synpunkt registreras i kommunens diarium. Den blir då offentlig och kan läsas av alla.

Välj vilken typ av synpunkt du vill lämna *
Multiple selection








felanmälan

Akut felanmälan

Vid en akut felanmälan ska du inte fylla i formuläret, utan ringa till oss. Vid en akut felanmälan ska du på kontorstid ringa 0526 - 190 00.




Vilket område rör din felanmälan? *
Multiple selection









Föräldrastöd

Det är inte alltid så lätt att vara förälder. Ibland har man behov av att få prata med någon om det som oroar och känns svårt.

På Familjecentralen kan du få råd och stöd i både stora och små frågor som rör ditt barn och ditt föräldraskap, eller din parrelation.

  • Bebisen bara skriker, vad ska jag göra?
  • Hur länge pågår "trotsålder"?
  • Vår 1½åring vill inte äta, vad gör vi?
  • Hur kan vi förebygga syskonsvartsjuka?
  • Jag känner mig osäker och nedstämd, varför är det så svårt att vara förälder?
  • Vår relation har blivit sämre, hur ska vi hitta tillbaka till varandra?
  • Vi funderar på att separera, hur blir det för barnen?

Vid frågor om barn och din relation till barnet så kan du vända dig till Lena Östberg, förskollärare.

Vid frågor som rör dig, din parrelation och samhällsfrågor så kan du vända dig till Anna-Lena Sandstedt, kurator.

Vi har tystnadsplikt. Telefonsamtal och möten dokumenteras inte.

"Barnen är vår framtid och att stötta vuxna i frågor som rör barn är att stötta barnen. Därför är föräldra- och vuxenstöd en viktig framtidsfråga." BRIS             

Kontaktinformation

Resurscentrum
452 37 Strömstad
Telefon 0526-190 00
Fax 0526‑194 52

Besöksadress
Brunnsgatan 2

Förskollärare
Lena Östberg
Tel 0526-196 76
lena.ostberg@stromstad.se

Socionom
Anna-Lena Sandstedt
Tel 0526-192 13
anna-lena.sandstedt@stromstad.se

Förskoleteamet
Specialpedagoger
Marita Andersson
Telefon 0526-194 2
marita.andersson@stromstad.se

Britt Eriksson
Telefon 0526-191 98
britt.eriksson@stromstad.se

Veronica Kvick
Telefon 0526-191 98
veronica.kvick@stromstad.se

Socionom
Ina Gjeitanger
Telefon 0526-193 84
ina.gjeitanger@stromstad.se

Socialpedagog
Marlen Johansson
Telefon 0526-192 50
marlen.johansson@stromstad.se

Socionom
Agnetha Brenevik
Telelefon 0526-191 19
agnetha.brenevik@stromstad.se

Socionom
Lisbeth Mattsson
Telefon 0526-191 96
lisbeth.mattsson@stromstad.se

Psykolog
Hannes Johansson
Telefon 0526-192 27
hannes.johansson@stromstad.se

Rubrik

Text

Hittar du vad du letar efter?

Tipsa EN VÄN

SENAST UPPDATERAD: 30-01-2015, Göran Boman

SIDANSVARIG: Karin Svensson