Startsida - Klicka här för att ladda en ny bild från Strömstad och ta dig till startsidan
Navigering
  
Barn- och ungdomsteamet
Navigering
  
Elevhälsateam
Navigering
  
Familjecentralen
Navigering
  
Fritidsgård - Kanal Ung
Navigering
  
Föräldrastöd
Navigering
  
Logoped
Navigering
  
Psykolog
Navigering
  
Skolhälsovård
Navigering
  
Specialpedagoger - Förskoleteamet
Navigering
  
Specialpedagoger - Grundskoleteamet

Specialpedagoger - Grundskoleteamet

Specialpedagoger/speciallärare i Grundskoleteamet arbetar i olika rektorsområden, och finns ute på skolorna.

Specialpedagogen på respektive skola ingår i skolans elevhälsa team (EHT) tillsammans med rektor, skolsköterska och socionom från barn- och ungdomsteamet (BUT).

På skolan arbetar vi i nära samarbete med lärare och verkar för att alla elever ska känna sig trygga, samt utvecklas socialt och kunskapsmässigt på ett positivt sätt.

Vi samarbetar med andra verksamheter så som logoped, barn- och ungdomspsykiatrin (BUP) och barn- och ungdomshabiliteringen.

Resurscentrum är vår mötesplats för att utveckla de specialpedagogiska insatserna i skolan och för att fördela uppdrag, så som utredningar, observationer, handledning till skolpersonal.

Se i högerspalten vem Du kan ringa eller mejla. Du kan också ringa kommunens växel: Tel. 0526 - 19 000.

Välkommen att ta kontakt med oss.







Externa länkar

Koster, Valemyr

Tuula Pelas
Specialpedagog
Mobil: 072-588 71 92
tuula.pelas@stromstad.se


Rossö, Tjärnö

Linda Olsén Wadenhov Specialpedagog
Mobil:072-588 71 91
linda.olsenwadenhov@stromstad.se


Bojarskolan

Anja Johansson
Specialpedagog
Mobil:070-597 88 27
anja.johansson@stromstad.se


Mellegården
Skee

Gunilla Andersson
Specialpedagog
Mobil: 072-588 71 89
gunilla.andersson@stromstad.se


Odelsbergsskolan

Telefon: 0526-192 93

Ulrika Spindel
Specialpedagog ulrika.spindel@stromstad.se


Camilla Bengtsson
Specialpedagog
camilla.bengtsson@stromstad.se


Strömstiernaskolan

Telefon: 0526-19237

Pia Johansson
Specialpedagog
pia.johansson@stromstad.se

Pia Grahn
Speciallärare
pia.grahn@stromstad.se







Om webbplatsen  Prenumerera/Nyhetsbrev
Informationsansvarig: Jan Palmblad
Sidansvarig: Karin Svensson
Uppdaterad: 2014-02-17  

Strömstads kommun startsida

Strömstads kommun, 452 80 Strömstad
Växel 0526-190 00, fax 0526-191 10, e-post: kommun@stromstad.se
Organisationsnummer: 212000-1405, GPS-koordinater och kontaktuppgifter