Spindeln är Skee förskolas nyaste avdelning. Vi öppnade hösten -07 och håller till i Skofabrikens gamla lokaler (gamla fritidsgården). Vi har stora ljusa rum med gott om plats.Vi som arbetar här är Helene Andersson, Eva Olsson och Lena Östberg.
Om ni vill ringa till oss är vårt telefonnummer 0526-196 86.
Vi arbetar med att skapa en god miljö där barnen får tillfällen till utveckling,lek och lärande. Vi uppmuntrar barnen att ta egna initiativ och är lyhörda för deras önskemål. Barnen har det mesta materialet tillgängligt och kan själva välja vad de vill arbeta med.
I Skee har vi nära till skog och natur. Barnen får upptäcka och utforska, klättra, springa, hoppa.
Vi arbetar mycket med matematik. I barnens vardag finns det material som lockar och utmanar till kreativitet och problemlösning. Vi är inspirerade av Mattesmedjan i Bengtsfors och barnen får prova ekvationer och annat spännande!!!!
Vi arbetar mycket med humor och fantasi, för att få en lust fylld verksamhet. Detta även för att främja barnens kritiska tänkande. Finns det blå katter? Smakar det gott med ketchup på äpplen??? Vi ger utrymme för samtal vid tex matbordet, i samlingen och när helst tillfälle ges.På vår gård har vi gungor, klätterställning och en STOR sandlåda plus en egen fotbollsplan. Det brukar vara full fart och det mest populära är regniga dagar, då de kan plaska rejält.