Hej alla föräldrar!Nu har äntligen våren kommit!
Våran samlingsdörr är nu grön och där inne bor det 4 små apor. Tillsammans med dem sjunger och läser vi ramsor om apor. Aporna hjälper oss även att leta vårtecken. Apornas träd har nu börjat få löv och vi går ut i skogen och upptäcker våren där, bl.a. ser vi löv, blommor, småkryp.
Aporna kommer även att göra oss nyfikna på våran kropp, hur den ser ut och vad vi kan göra med den (hoppa, klättra, balansera, klappa händer mm).
Vi är mycket i målarrummet och skapar i olika material. Just nu håller vi på med våra träd som står på hyllan i hallen, kanske även dessa träd snart får löv!
Kort information
- Denna veckan är sista inskolningsveckan för Liam, och vi hälsar han varmt välkommen till oss på Gräshoppan.
- En lapp om klämdagen 14 maj kommer att sättas upp på dörren. Bra om ni kan fylla i den så snart som möjligt.
- Torsdagen den 20 maj är ni välkomna att fira förskolansdag tillsammans med oss. Vi grillar, leker och bara har det mysigt tillsammans. Mer information kommer längre fram.
- V. 19 och måndagen v. 20 är Anna på semester. Sol och bad är det som gäller för henne. Vår vikarie dessa dagar är Karin som varit hos oss tidigare.
Anna, Heléne & Ritva