HJÄLPTJÄNSTER

MENY

LYSSNA

Kontakta OSS

KONTAKT

Strömstad kommun

452 80 Strömstad
Växel 0526-190 00

Öppet 08:00 - 16:30
Lunch 12:00-13:00

Barn- och utbildning

Förvaltningskontoret
Klockaregatan 2

Öppet 08:00 - 16:30
Lunch 12.00-13:0

Grundskolan exp 0526‑192 34
grundskolan.expeditionen@stromstad.se

Gymnasiet exp 0526‑195 00
gymnasiet@stromstad.se

Förskola, fritidshem 0526‑193 99
forskolafritidshem@stromstad.se

Kulturskolan 0526‑192 94
kulturskolan@stromstad.se

Vuxenutbildningen 0526‑195 00
vuxenutbildningen@stromstad.se

Ställ en fråga

Lämna en synpunkt

Felanmälan

Ställ en fråga

Du är välkommen med alla sorters frågor om kommunen och den kommunala servicen.






Lämna en synpunkt

Här kan du lämna synpunkter, förslag och klagomål, men också ge oss beröm. Din synpunkt registreras i kommunens diarium. Den blir då offentlig och kan läsas av alla.

Välj vilken typ av synpunkt du vill lämna *
Multiple selection








Specialpedagoger Grundskoleteamet

Specialpedagoger/speciallärare i Grundskoleteamet arbetar i olika rektorsområden, och finns ute på skolorna.

Specialpedagogen ingår i skolans elevhälsa team (EHT) tillsammans med rektor, skolsköterska och socionom från barn- och ungdomsteamet (BUT).

På skolan arbetar vi i nära samarbete med lärare och verkar för att alla elever ska känna sig trygga, samt utvecklas socialt och kunskapsmässigt på ett positivt sätt.

Vi samarbetar bland annat med andra verksamheter

  • Logoped
  • Barn- och ungdomspsykiatrin (BUP)
  • Barn- och ungdomshabiliteringen.

Välkommen att ta kontakt med oss.

Kontaktinformation

Resurscentrum
452 37 Strömstad
Telefon 0526-190 00
Fax 0526‑194 52

Besöksadress
Brunnsgatan 2

Besöksadress
Grundskoleteamet
N. Linnégatan 4

Specialpedagoger

Anja Coster
Telefon 0526‑194 43
anja.coster@stromstad.se

Ulrika Spindel
Telefon 0526‑192 93
ulrika.spindel@stromstad.se

Helena Sjöö
Telefon: 072-588 71 91
helena.sjoo@stromstad.se

Cecilia Delkvist
Telefon: 072-141 33 99
cecilia.delkvist@stromstad.se

Speciallärare

Lena Parsfelt
Telefon 072 141 36 05
lena.parsfelt@stromstad.se

Rubrik

Text

Hittar du vad du letar efter?

Tipsa EN VÄN

My Page

SENAST UPPDATERAD: 2016-11-11, Cecilia Wikström Boman

SIDANSVARIG: Annika Wilhelmsson